Szachy

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1

Szkoła podstawowa, Szkoła ponadpodstawowa, Nauczyciele

Kurs przeznaczony dla osób chcących rozpocząć przygodę z szachami. Uczestnik dowie się, kiedy i gdzie powstała królewska gra, a także pozna figury, ich wartość i zasady poruszania się po szachownicy. Bez tej podstawowej wiedzy nie uda się rozegrać pierwszej samodzielnej partii!

Czego się nauczysz

• Zapoznasz się z historią szachów i legendą dotyczącą ich powstania
  • Dowiesz się, czym jest szachownica i z czego się składa
  • Nauczysz się oznaczać pola na szachownicy
  • Dowiesz się, czym są pola, linie oraz diagonale
  • Poznasz figury i ich ustawienie początkowe
  • Nauczysz się, jak poruszają się figury i jaką mają wartość

Program kursu

• Wprowadzenie
    • Legenda
    • Zapoznanie z szachami
  • Szachownica
    • Ile szachownica ma pól
    • Co to są pola i jakiego są koloru
    • Jak oznaczamy szachownicę
  • Linie i przekątne
    • Czym są linie i jak je dzielimy
    • Czym są przekątne i jak je oznaczamy
    • Które figury poruszają się po liniach, a które po przekątnych
  • Ustawienie początkowe
    • Gdzie stoją figury na początku partii
    • Jakie figury posiada każda ze stron i ile ich jest
    • Czym jest pozycja wyjściowa
  • Figury i ich wartość, król
    • Wartość figur
    • Figury i bierki
    • Jak porusza się król
  • Hetman
    • Jak porusza się hetman
    • Dlaczego jest ważny
    • Czy można mieć więcej niż jednego hetmana
  • Wieża
    • Jak porusza się wieża
    • W jakich etapach gry zyskuje na wartości
    • Jak ją skutecznie wykorzystać
  • Goniec
    • Jak porusza się goniec
    • Dlaczego zyskuje na wartości w otwartych pozycjach
    • Gońce różnobarwne
  • Skoczek
    • Jak porusza się skoczek
    • Dlaczego jest unikalny
    • Dlaczego zyskuje na wartości w zamkniętych pozycjach
  • Pionek
    • Jak się porusza, a jak bije
    • Kiedy zyskuje na wartości
    • Co to jest promocja pionka

Opis kursu

Kurs przeznaczony jest dla osób rozpoczynających przygodę z szachami. Został opracowany przez zespół trenerski z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu szachów. Kurs składa się z 10 lekcji, dzięki którym uczestnik pozna genezę szachów oraz najważniejsze zasady królewskiej gry.

Szachownica, pola, linie, diagonale, król, hetman, wieża, goniec, skoczek, pionek – „Kurs podstawowy gry w szachy – część 1” tłumaczy te pojęcia i pozwala rozpocząć naukę. Kolejne lekcje oprócz pigułek wiedzy zawierają również diagramy przedstawiające starannie dobrane pozycje szkoleniowe, ułatwiające utrwalanie nabytych umiejętności.

Po ukończeniu kursu uczestnik będzie posiadał podstawową wiedzę dotyczącą szachów – niezbędną do późniejszego rozgrywania samodzielnych partii. Omówienie bardziej zaawansowanych zagadnień, np. dotyczących matowania, bicia czy roszad, zawierać będzie druga część kursu szachowego, którą udostępnimy już niebawem.

Trenerzy:

GM Paweł Czarnota - arcymistrz, trener kadry narodowej juniorów, II trener kadry narodowej kobiet. Występował z reprezentacją Polski na Olimpiadzie Szachowej w Turynie w 2006 roku, Mistrz Europy Juniorów. Od ponad 15 lat prowadzi wykłady szachowe w Polsce i na świecie.

GM Daniel Sadzikowski - współpracował z najlepszymi szachistami w Polsce i jest jednym z najbardziej znanych teoretyków debiutowych. Posiada tytuł arcymistrza, jest multimedalistą Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Były trener Kadry Narodowej seniorów i juniorów.

IM  Miłosz Szpar - mistrz międzynarodowy, Youtuber szachowy, trener i wykładowca szachowy. Medalista Mistrzostw Polski Juniorów.

FM Kacper Polok - najbardziej doświadczony komentator szachowy w Polsce. Mistrz Fide, instruktor szachowy z bardzo praktycznym podejściem do treningu i gry w szachy.

Informacje o kursie

Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1